People Program NOLA

TUESDAY CLASSES Westbank Campus

Click on a class for a description and to ENROLL

Time

Class

Teacher

Room

9:00 to 9:55

Armchair Exercise

(Marlys Heindel)

Hall

9:00 to 10:55

Knitting (Intermediate)

(Ann Valliant)

Conference Room

9:00 to 11:55

Language Lab

(Independent Study)

Computer Lab

10:00 to 11:55

Art Workshop: Oil Painting (Beg. to Intermed)

(Peggy Delery-Pospisil)

Hall

10:00 to 11:25

Jewelry Making (All Levels)

(Carolyn Badon)

Hall

10:00 to 11:55

Bridge (Intermed)

(Cily Winkeler)

Room A

10:00 to 10:55

Current Events

(Lee Crean)

Room B

10:00 to 10:55

Bridge (Beginner)

(Richard Stone)

Room D

11:00 to 11:55

Spanish Conversation & Grammar (Advanced)

(Aura Barrosse)

Conference Room

11:00 to 11:55

Computer Refresher Class

(Leona Toups)

Computer Lab

11:00 to 12:25

Monthly Lecture Series

*2nd Tuesday of the month only*

(Visiting Presenters)

Room B

11:00 to 11:55

Fr. Pat - Kindness in Today's Society -- (first 8 weeks)

(Fr. Pat Collum)

Room C

11:00 to 11:55

Fr. Stephen - Travels of St. Paul II -- (second 8 weeks)

(Fr. Stephen Craft)

Room C

12:00 to 12:55

Fairy Tales and Fables: Teachings of Rabbi Friedman

(Quin Bates)

Conference Room

12:00 to 12:55

Piano (Beginner)

(Pamela Kamphuis)

Room E

12:00 to 12:55

Tone & Strengthen w/ Weights

(Anna Arshad)

Hall

12:00 to 1:00

Concerts in Motion: from NY

(Independent Work)

 Room A

1:00 to 2:55

Art Workshop (Intermed to Advanced)

(Oil painting only)

(Independent Work)

Hall

1:00 to 2:30

Craft Workshop

(Leona Toups)

Room C

 1:00 to 1:55

What's New and True in Healthy Aging

(Marlene Friis, PhD Student)


Room A

1:00 to 2:30

Happiness is a Choice

(Elaine Roark)

Conference Room

1:30 to 3:00

Pickleball

at Behrman Park

(Myra Lewis)

Behrman Park

 

WEDNESDAY CLASSES – Westbank Campus

Click on a class for a description and to ENROLL

Time

Class

Teacher

Room

9:00 to 9:55

Yoga

(Cily Winkeler)

Hall

9:00 to 9:55

Microsoft Word

(Elvetta Dickerson)

Computer Lab

10:00 to 10:55

Dance Movement

(Brant Broom)

Hall

10:00 to 10:55

Jin Shin Jyutsu (Mind, Body, Spirit)

(Cily Winkeler)

Room A

10:00 to 10:55

Computers & Windows 10 & 11 Projects (Advanced)

Windows 10 = 1st 5 weeks

Windows 11 = 2nd 5 weeks

(Max Winkeler)

Room B

10:00 to 11:55

Acrylic Painting

All Levels

(Charlene Vernotzy)

Room C

11:00 to 12:25

Tap Dance (Beginner)

(Brant Broom)

Hall

11:00 to 11:55

The Book of Exodus

(Janine Beniger, CSJ)

Room D

11:00 to 11:55

War, Peace & Power (History of European Wars: 1500-2000)

(Jim White)

Room A

12:00 to 12:55

Classics of American Literature

(Quin Bates)

Room A

12:00 to 12:55

French (Intermediate)

(Cily Winkeler & Max Winkeler)

Room B

1:00 to 2:25

Table Tennis

(Toni Newton)

Hall

1:00 to 2:55

Hand Quilting

(Cecelia Pedesclaux)

Hall

1:00 to 2:55

Ukrainian Egg Design

(Sara Fanelli)

Conference Room

1:00 to 2:55

Mixed Media Art Workshop (Watercolors & Acrylics)

(Brenda Fortmayer)

Room C

1:00 to 1:55

Perspective Drawing

(Penny Baker)

Room D

 

THURSDAY CLASSES – Westbank Campus

Click on a class for a description and to ENROLL

Time

Class

Teacher

Room

9:00 to 9:55

Tai Chi for Everyone

(Mary Maggiore)

Hall

9:00 to 9:55

Language Lab

(Independent Study)

Computer Lab

10:00 to 10:55

Line Dancing

(Barbara May)

Hall

10:00 to 10:55

Genealogy (Beginner)

(Pat Smith)

Computer Lab

10:00 to 10:55

Simple Italian Sentences for Conversation & Travel

(James Marra, M.D., & Evelyn Cenni)

Room A

10:00 to 11:55

Drawing: Portraits, People, and Other Topics 

(Beginners welcome)

(John Maggiore)

Room C

10:00 to 11:55

Beginning Art Class

(Charlene Vernotzy)

Room D

10:00 to 11:55

Mah Jongg

(Independent Work)

Room E

11:00 to 11:55

History and Culture of New Orleans

(Ann Macaluso)

Room A

12:00 to 12:55

Strength Training w/ Weights

(Ricky Brown)

Hall

12:00 to 12:55

Women in the Bible

(Rosa Jones)

Conference Room

12:00 to 2:55

Access to Virtual Classes

(Independent Study)

Computer Lab

12:00 to 2:55

Movie Time

(Richard Carter)

Room B

12:00 to 12:55

Photography: "Let's Take Photos"

(Penny Baker)

Room D

12:00 to 12:55

Beginning Ukulele

(Pauline Lambert)

Room E

 

1:00 to 2:55

 

Stained Glass

 

(George Mayo & Pauline Lambert)

Hall

1:00 to 1:55

Ballroom Dance

(Margel Brooks)

Hall

1:00 to 1:55

Crochet

(Althea Stephenson)

Conference Room

1:00 to 1:55

Conversational Spanish --     (no beginners)

(Elena White)

Room C

1:00 to 1:55

Drawing with Watercolor Pencils

(Penny Baker)

Room D

1:00 to 2:55

Canasta (All Levels)

(Ann Valliant & Elaine Methe)

Room A

 


Contact Us:

Phone: (504) 284-7678

Email: info@peopleprogram.org

Lakeshore Campus

       & Main Office

2240 Lakeshore Drive
New Orleans, LA 70122

West Bank Campus:

Holy Spirit Catholic Church

6201 Stratford Place
New Orleans, LA 70131


Powered by Wild Apricot Membership Software